Ciało

Umysł

Przez wiele lat zabierałam się do medytowania, bo czytałam jak dużo niesie to za sobą korzyści. Jednak ciągle miałam wrażenie, że mi nie wychodzi. Byłam przekonana, że muszę pozbyć się wszystkich myśli, ale to wcale nie było możliwe. Wręcz przeciwnie, za każdym razem, gdy siadałam do medytacji, mój umysł bombardował mnie nimi – jak na złość.

Lata później, na kursie o filozofii wschodniej poznałam różne techniki medytacyjne. Byłam zaskoczona, że medytacja wcale nie jest tym, za co z początku ją miałam. Wręcz przeciwnie! Okazało się, że chodzi w niej właśnie o skupianie się na tym, co jest tu i teraz. Włącznie z myślami, które nieuchronnie przemykają przez umysł, ale należy je zaakceptować, jakimi są i dać im przepłynąć.

Pobierz darmowy fragment kursu

Medytacja od A do Z: Jak zacząć medytować w domu i 31-dniowy tracker medytacji Medytuję codziennie.

Co daje medytacja? Najważniejsze korzyści!

Przede wszystkim, świadoma medytacja pozwoliła mi być ze sobą i otaczającym mnie światem, takim jakim jest. Nauczyłam się pełnej akceptacji i nieosądzania siebie, a także wszystkiego wokół. Odpuszczania sobie (tego, co wewnątrz mnie), ale też światu zewnętrznemu. Znalazłam w sobie odwagę i zaufanie do beznamiętności w najlepszym tego słowa znaczeniu! To nieprzywiązywanie się do rzeczy ulotnych – złych i dobrych emocji czy wydarzeń.

Czym jest medytacja?

Medytacja to ukojenie umysłu z wykorzystaniem skupienia na myślach, emocjach i oddechu. Pomaga się wyciszyć, połączyć z ciałem i ze światem przez pobudzenie uważności. To droga do świadomego przeżywania życia i akceptacji tego, co jest. Sposób na zrozumienie siebie i wyciszenie.

Dlaczego warto medytować?

Żyjemy w czasach zgiełku, wielu obowiązków, goniących deadline’ów… Wiecznie przebodźcowani, zapominamy o prawdziwym odpoczynku, wyciszeniu i zrozumieniu siebie samych, które są ważnymi elementami prowadzącymi do poczucia szczęścia i wewnętrznego spokoju. A przecież nie ma cenniejszej relacji niż ta, którą masz z samą sobą! Medytacja pomaga ją pielęgnować poprzez dystans do siebie i emocji codziennego życia. Koncentracja na tych pozornie małych rzeczach pozwala budować bliskość z własnym umysłem.