Ciało

Stres

Pamiętam, gdy poszłam na terapię ponad dekadę temu i zdałam sobie sprawę, że niemalże zawsze nawykowo zaciskam szczękę. To była moja nawykowa reakcja na stres, z której nawet nie zdawałam sobie sprawy a powodowała mi sporo bólu fizycznego.

Wiele osób codziennie zmaga się ze stresem. Praca, problemy rodzinne, problemy zdrowotne i zobowiązania finansowe to elementy codziennego życia, które często przyczyniają się do podwyższonego poziomu stresu. Jako kobiety chcemy być idealne albo przynajmniej wystarczająco dobre we wszystkich swoich przedsięwzięciach, a jest ich sporo — matka, żona, partnerka, przyjaciółka, córka, siostra, pracownica, szefowa…

Łatwo w naszym życiu o stres.

Co więcej, czynniki takie jak genetyka, poziom wsparcia społecznego, styl radzenia sobie ze stresem i typ osobowości wpływają na podatność danej osoby na stres, co oznacza, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na stres niż inni.

Czym jest stres? Skąd się bierze?

Stres może przybierać różne formy. Stresujemy się siedząc w korkach do pracy. Stres powodują zanieczyszczenia powietrza jak i hałas otaczającego nas miasta. Powoduje go sytuacja geopolityczna jak również wiele innych wydarzeń na które nie mamy wpływu.

Lecz stres to nie te wszystkie rzeczy dziejące się poza nami nad którymi nie mamy kontroli. Stres to nasza reakcja na nie, to reakcja naszego układu nerwowego na poczucie zagrożenia. Gdy nasz organizm czuje zagrożenie przechodzi na najstarsze tryby przetrwania – zamrożenie, walka, ucieczka.

Jak sobie radzić z stresem i dlaczego warto?

Gdy zdajemy sobie sprawę, że stres to jest reakcja i jest to reakcja ‘program przetrwania’, możemy nad tą reakcją zacząć pracować. Najpierw poprzez zauważenie naszych nawykowych reakcji. Potem poprzez próbę ich zmiany. Po drodze popełnimy mnóstwo błędów, ale to ścieżka nauki.

Minimalizowanie przewlekłego stresu codziennego życia w jak największym stopniu jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. To dlatego, że przewlekły stres szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób i problemów psychicznych i interpersonalnych.

Stres to nieunikniony element życia.

Nie jesteśmy w stanie się go pozbyć, ale możemy nauczyć się lepiej z nim radzić, lepiej odczytywać reakcje ciała na stres i wykorzystać prawidłowych, prostych narzędzi, które nam pomogą go opanować.