Ciało

Ciało

Jak wiele kobiet, moją relację z ciałem mogę opisać jako „it’s complicated”, czyli jest skomplikowana. Od nastoletnich lat nie było takie jakie bym chciała i nie zachowywało się tak jakbym chciała. Kończyło to się na próbach kontroli tego co jadłam i co z tym ciałem robiłam i nawet jak je ubierałam.

Przyznam, że to nie były miłosne zachowania a wręcz przemocowe.

Po urodzeniu syna, moja relacja z ciałem uległa ogromnej zmianie. Po pierwsze, zdałam sobie sprawę, że ciało nie jest zrobione by wyglądać lecz może zrobić trochę niesamowitych rzeczy. Moje ciało wyhodowało istotę ludzką i je urodziło. To był cud. Cud życia.

Jak można zachowywać się tak przemocowo wobec czegoś co potrafi wykonać cuda?

Wtedy zaczęła się moja długa droga miłości do ciała, która trwa do dziś dzień.

Nasza relacja z naszym ciałem to jedna z najważniejszych relacji naszego życia. Może i być skomplikowana lecz tak jak każda relacja, możemy nad nią pracować.

Jak zadbać o ciało i okazać mu miłość i szacunek?

Wbrew pozorom to nie tylko dni w spa czy wylegiwanie się w wannie podczas zmysłowej kąpieli przy świecach (co kocham), ale też dawanie mu tego czego najbardziej potrzebuje i do czego zostało stworzone. Czego potrzebuje nasze ciało najbardziej? Dobrego, zdrowego pożywienia by móc funkcjonować optymalnie i ruchu, do którego zostało stworzone.

Warto znaleźć te formy ruchu, które sprawiają nam przyjemność.

Moje ulubione formy ruchu to:

  • spacery (szczególnie sobie cenię spacery w lesie)
  • joga
  • kalistenika, czyli ćwiczenia oporowe z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała
  • rower
  • pływanie (w jeziorach, szczególnie na Suwalszczyźnie – to moje ulubione miejsce na ziemi)

Ból fizyczny to często nieusłyszane komunikaty od ciała, to zaniedbanie go (często latami). Jeśli masz różne bóle warto zadbać o ciało jak najszybciej żeby nie przeszło to w stan z którego nie ma już wyjścia. Ból to też wspaniały nauczyciel, który daje dużo wskazówek jeśli potrafimy to docenić.

Ból to nieustannie mój przewodnik, który uczy mnie uważności na ciało ale i tego jak zadbać o bolące ciało i jak je prawidłowo wzmocnić by mniej bolało (albo wcale).

Na moich kursach i warsztatach uczę jak być bardziej uważną na ciało, jak o nie prawidłowo zadbać, wzmocnić, uelastycznić i pozbyć się bólu lub go zminimalizować.